Search here...
TOP
Podróżniczy poradnik Uncategorized

Zwiedzanie Angkor Wat w Kambodży

Kambodża i numer 1 czyli zwiedzanie Angkor Wat

Pierwsza myśl jaka przychodzi Ci do głowy gdy myślisz o Kambodży ? Z pewnością słynne świątynie Angkor Wat. Choć tak naprawdę nazwa Angkor Wat tyczy się tylko jednej świątyni, tej największej i najlepiej zachowanej, ale przyjęło się nazywać tak cały kompleks. Nie znam osoby, która nie chciałaby na własne oczy zobaczyć  najsłynniejszych świątyń na świecie i poczuć się jak Tomb Raider.

wschód słońca Srah Srong

Wszystko zaczyna się od Siem Reap

Jeśli planujemy zwiedzanie Angkor Wat najpierw musimy dotrzeć do miejscowości Siem Reap – bazy wypadowej. Małe miasto, nie takie tanie, oblegane mocno przez turystów w którym wszystko kręci się wokół Angkor Wat.

Plan na Angkor to podstawa ?

Co roku Angkor Wat odwiedzany jest przez miliony turystów. Ciężko więc znaleźć miejsce, w którym choć przez chwile będziemy sami, usłyszymy odgłosy dżungli, poczujemy potęgę tego niesamowitego imperium. Otóż taka możliwość jest, trzeba tylko zwiedzanie dobrze zaplanować. My najpiękniejszą świątynię Taphrom tą z obrazków i najczęściej pokazywaną w filmach, przez pierwsze 10 minut zwiedzaliśmy zupełnie sami. To był najcudowniejszy moment podczas całej wycieczki, absolutne ciarki na plecach.

Taphrom

Wybierz rodzaj zwiedzania dla siebie 

Zanim podpowiem jak ułożyć plan zwiedzania na Angkor Wat, trzeba odpowiedzieć sobie na dwa kluczowe pytania: Po pierwsze jak chcemy zwiedzić kompleks ? Na rowerze, tuk tukiem czy może mamy jeszcze jakiś inny pomysł ? Po drugie czy inwestujemy w one day pass za 37$, a może 3 day pass za 62$ czy chcemy poświęcić aż tydzień na Angkor i zapłacić za bilet 72$ ? My wybraliśmy opcję one day pass tuk tukiem. Dlaczego właśnie tak ? Tuk tukiem, ponieważ  zwiedzanie jest naprawdę  męczące, to cały dzień od bladego świtu w nieziemskim upale. Przejażdżka tuk tukiem jest jedynym momentem, kiedy w cieniu z butelką wody i mokrymi ręcznikami możemy odsapnąć. Takie luksusy serwował nasz kierowca Monday Hong, którego polecamy z czystym sumieniem. A dlaczego jeden dzień ? Ponieważ w zupełności wystarczy na odwiedzenie najważniejszych miejsc kompleksu, a Kambodża ma jeszcze kilka innych rzeczy do zaoferowania, którym warto poświęcić czas, o czym przeczytacie we wpisie

nasz tuk tuk

To jak w końcu zwiedzić ten Angkor Wat ?

Przygotowując się do tego wyczekanego dnia zależało nam na jednym. Jak zwiedzić imperium z dala od tłumów turystów ? Nic bardziej prostego ! Trzeba po prostu zacząć „ pod prąd”.  Zwiedzanie kompleksu wszyscy rozpoczynają o wschodzie słońca w Angkor Wat, gdyż jego oblicze przepięknie odbija się w tafli wody. Ciężko jednak zobaczyć cokolwiek, ponieważ miejsce oblega tysiące osób i każdy chce podejść jak najbliżej, żeby zrobić zdjęcie. My postanowiliśmy Angkor Wat zobaczyć na samym końcu. W ten oto sposób uniknęliśmy tłumów, które maszerowały dokładnie w przeciwnym kierunku od naszego.

Zwiedzanie Angkor Wat – gotowy plan

Nasz plan wyglądał następująco: Srah Srong i wschód słońca, ze zdecydowanie mniejszą ilością turystów. Taphrom – bezapelacyjnie numer jeden wśród wszystkich świątyń. To tu były kręcone najsłynniejsze sceny filmowe i również to właśnie tu dżungla dała najbardziej o sobie znać. Następnie Takeo, Angkor Thon, South Gate i najsłynniejszy i najlepiej zachowany Angkor Wat.

 

Taphrom

south gate

Tam trzeba być !

Wracając myślami nie tylko do Angkor Wat ale do wszystkich zakątków, które udało nam się odwiedzić w Kambodży, nasuwa mi się tylko jedna myśl: To trzeba zobaczyć ! Faktycznie Angkor Wat to wyjątkowe miejsce na ziemi, ale i cała Kambodża jest niesamowita. Przepiękna, pełna trudnej historii, którą trzeba poznać, miejsc które trzeba odwiedzić, plaż na których trzeba odpocząć. Jest miejscem do którego z pewnością chcielibyśmy wrócić.

 

0 Udostępnień

«

»

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.