Search here...
TOP
Kraje Podróże Zanzibar

Zanzibar – tydzień na rajskiej wyspie

Zanzibar – tydzień na rajskiej wyspie

Zanzibar to wyspa leżąca na Oceanie Indyjskim. Dla nas była nagrodą za trudy zdobycia Kilimandżaro (o tym przeczytasz tu) . Takie nagrody to my lubimy ! Przesyłając koledze kilka zdjęć prosto z plaży, odpisał: „Kurcze, dobrze to wygląda”. To fakt ! Naprawdę dobrze to wygląda. Ok, ale mając tydzień wakacji na rajskiej wyspie na co więc postawić ?

Stone Town – to tu postawisz pierwsze kroki

Stone Town, czyli kamienne miasto to stolica Zanzibaru. Najprawdopodobniej będzie to pierwsze miejsce, w którym rozgościsz się będąc na rajskiej wyspie. I słusznie, warto tu spędzić trochę czasu. Po pierwsze dlatego, że zanim opanuje się poruszanie po tych krętych uliczkach bez nazw, to trochę czasu minie. Po drugie odwiedzić tu można parę ciekawych miejsc. Dom gdzie urodziła się legenda muzyki rockowej – Freddy Mercury, targ który swoimi zapachami przyprawia o zawrót głowy czy lokalne kawiarnie, gdzie serwują wyśmienitą kawę jak np. w Zanzibar Coffee House Cafe . Włócząc się po krętych uliczkach Stone Town warto też zwrócić uwagę na przepięknie zdobione, drewniane drzwi. Były one wizytówką mieszkańców, a często ich zdobienia nie były przypadkowe. Historia samej wyspy, związaną z handlem i niewolnictwem ludzi, też jest ciekawa i warta zagłębienia. Mimo wielu atrakcji w centrum, to jednak dla natury i plaż przylatuje się na Zanzibar. Gdzie więc ruszyć dalej ?

Skuter – pomysł na zwiedzanie wyspy

Wypożyczenie skutera, za grosze, to dobry pomysł dla tych, którzy chcą w szybkim tempie zobaczyć spory kawałek wyspy. W jeden dzień południe wyspy od Stone Town do Paje zwiedziliśmy właśnie na dwóch kółkach. Owszem, po fakcie, na oczy skutera nie chcieliśmy widzieć, tyłki nas bolały niemiłosiernie, słońce spaliło skórę, ale było warto. Południe wyspy góruje nad północą, jest spokojniejsze i bardziej malownicze, warte poświecenia, a skutery można wypożyczyć na każdym kroku.

Jedyny ratunek przed palącym słońcem

Paje – numer 1 na rajskiej wyspie Zanzibar

 Ponoć na Zanzibarze są jedne z najpiękniejszych plaż na świecie. W okolicach Paje, na wschodzie wyspy plaże faktycznie zachwycają. Pocztówkowe widoki. Raj dla kitesurferów, miłośników plażowania czy spacerowiczów (my np. po plaży jeździliśmy na skuterze, filmik z Zanzibaru). Kilometry białego piasku, szmaragdowy ocean, małe knajpki przy plaży z pysznymi owocami morza, cisza, spokój. Czego chcieć więcej ? Absolutnie niczego….

Lokalne wycieczki – moc atrakcji

     Okazało się, że ta wcale nie taka duża wyspa, licząca sobie 1658 km² może zaoferować naprawdę wiele atrakcji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jeśli chcesz skorzystać z wszystkiego co mają w ofercie (lokalnych firm, przewodników jest zatrzęsienie), to zasób portfela musisz mieć naprawdę spory. My z wydatkami musieliśmy się liczyć, więc postawiliśmy na 2 wycieczki tzw. must see. Pamiętaj ! Negocjując warunki z lokalnymi przewodnikami należy pamiętać, że przy zakupie dwóch wycieczek ceny mocno spadają, ale nie wykładaj od razu wszystkich kart na stół, negocjuj z głową !

Spice Tours

Zanzibar zwany jest wyspą przypraw, słynie z doskonałych goździków, ale nie tylko… pieprz, kardamon, cynamon i inne przyprawy są tu wysokiej jakości. Będąc więc na Zanzibarze zdecydowanie należy wybrać się na plantację przypraw i owoców tzw. Spice Tours. Miła i przyjemna jednodniowa wycieczka połączona z degustacją soczystych owoców. Przechadzając się po planacji przewodnik wypytywał nas o znajomość przypraw. Niestety patrząc na krzewy i drzewa, nie wykazaliśmy się zbyt dużą wiedzą.

Spice tour

Safari Blue

     Drugą lokalną wycieczką był rejs po oceanie Indyjskim tzw. Safari Blue. Żeglarska przygoda połączona z nurkowaniem i wizytą na malutkich oceanicznych wysepkach. Najlepiej z całej wycieczki poza oczywiście niesamowitymi widokami wspominam ludzi, z którymi przyszło spędzić nam ten dzień. Mieszanka wybuchowa. Rozśpiewani, uśmiechnięci Włosi, co roku wydający mnóstwo pieniędzy, żeby w okresie Nowego Roku, spędzić wakacje w ciepłych krajach. Przemęczać raczej się nie lubią. Chłopak z Ugandy ze swoją dziewczyną z Francji, która jeździ po świecie (głównie Afryce) i uczy w szkołach języka francuskiego. I małżeństwo z dwojgiem dzieci, które obchodziło dziesiątą rocznice zaręczyn na Zanzibarze. Opowieść jak z bajki. On Amerykański biznesmen, ona mieszkanka małej wioski gdzieś tam w Afryce. Poznali się, zakochali, dziś mieszkają w RPA , są szczęśliwym małżeństwem, a na Zanzibar wracają z sentymentu.

Prison Island

Wyspa będąca sanktuarium żółwi. Widoczna ze stałego lądu, jest miejscem gdzie żyją ogromne stu letnie żółwie. Wykup lokalnej wycieczki nie wchodził już w grę (za drogo) postanowiliśmy wybrać się tam sami, negocjując  transport w porcie z lokalnymi rybakami. Negocjacje okazały się owocne, po chwili byliśmy już w sanktuarium. Wizyta w Prison Island trochę mnie przygnębiła, żal mi się zrobiło tych żółwi, żyjących trochę jak w zoo. Inaczej to sobie wyobrażałam. Faktycznie dar od brytyjskiego rządu Seszeli okazał się mało trafny, i nie bardzo wiedzieli co zrobić z biednymi żółwiami.

prison island

Na rajskiej wyspie Zanzibar  tydzień w zupełności wystarczy

Takie są nasze wnioski. Zanzibar to faktycznie rajska wyspa, wymarzone miejsce na wakacje dla wszystkich tych, którzy cenią sobie plażowanie i bezkres Oceanu Indyjskiego., nie mniej w tydzień większą część wyspy spokojnie można zwiedzić, napić się wyśmienitej kawy i ruszyć w świat dalej.

 

41 Udostępnień

«

»

6 COMMENTS

 • Michał

  Super 🙂
  Mam nadzieję, że za niedługo skorzystam z Waszych informacji. Pozdrówka.

  • admin
   AUTHOR

   Cieszy nas to 🙂 pozdrawiamy! 😉

 • Marek

  Fajna wyprawa, filmik i zdjęcia. Pozazdrościć wrażeń.

  • admin
   AUTHOR

   Zapraszmy na więcej 🙂

 • Sebastian

  Czy do kierowania skuterem potrzebuje jakiś specjalnych dokumentów tj. np. międzynarodowe prawo jazdy albo lokalne pozwolenie?

  • admin
   AUTHOR

   Nie wiem jak teraz, ale podczas naszego pobytu nie były potrzebne żadne zezwolenia. Po prostu wypożyczasz skuter i jedziesz zwiedzać 🙂 Przy okazji polecam okolice Paje Beach, najpiękniejsze plaże na wyspie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *