Search here...
TOP
Filipiny Kraje Podróże

Palawan – najpiękniejsza wyspa na świecie

Palawan – najpiękniejsza wyspa na świecie ?

Archipelag Filipin składa się z przeszło siedmiu tysiąca wysp, ale to właśnie o Palawanie mówi się w kategoriach naj… Nieodkryta perła Filipin, bezdyskusyjny raj na ziemi, cud natury, takie opinie o wyspie można przeczytać na internecie. Swego czasu czasopismo Conde Nast Traveler okrzyknęło ją tytułem „najlepszej wyspy na świecie„. Postanowiliśmy więc sprawdzić to na własnej skórze. Czy to co piszą to faktycznie prawda. Czy Palawan to najpiękniejsza wyspa na świecie ?

Puerto Princessa – zdecydowanie nie najpiękniejsza część wyspy

Do miasta przylecieliśmy z Cebu, o którym możecie przeczytać tu. Puerto Princessa szczyci się mianem najbardziej zielonego miasta na Filipinach. Kolejny powód by o czyś napisać w kategorii najlepsze. Nas jednak samo miasteczko jakoś wielce nie zachwyciło, za to zdecydowanie zachwyciła nas Kalui Restaurant. Zna ją tu absolutnie każdy. Zapytasz przechodnia na ulicy o Kalui, bez zawahania wskaże ci kierunek. Restauracja cieszy się sporą popularnością, warto więc zrobić rezerwację przed przybyciem. Fajny klimat, umiarkowane ceny i najlepszy stek z tuńczyka jaki w życiu jadłam. I to tyle jeśli chodzi o Puerto Princessa, zdecydowanie trzeba uciekać dalej w poszukiwaniu tych najpiękniejszych miejsc.

Puerto Princesa

Kalui Restaurant

Z Puerto Princessa do El Nido – droga do raju

Puerto Princessa, El Nido i podziemna rzeka w okolicy Sabang, to trzy główne punkty na mapie całej wyspy.  Palawan jest dość mocno zalesioną i górzystą wyspą, więc większość odwiedzających obiera sobie właśnie te trzy kierunki. Po wizycie w stolicy naszym celem było El Nido. Ten mały kurort nadmorski oddalony jest od Puerto Princessy jakieś 6 godzin jazdy vanem (260km). Jest to też najtańszy środek transportu (ceny wahają się od 500 do 700 PHP) ale średnio bezpieczny. Kierowcy na Palawanie dają wiele do życzenia, trzeba mieć nerwy ze stali.

Palawan najpiękniejsza część wyspy – okolice El Nido

Miasteczko na dalekiej północy, gdzie trudno szukać ciszy i spokoju. Dzielnie walczy o miano kurortu, wciskając nowe hotele gdzie się tylko da. Chyba, że tak jak my postanowicie zorganizować sobie nocleg u Mariusa w Bucana Beachfront Guesthouse. Gwarantuje, że w tym miejscu oprócz przechadzających się świń, piejących kogutów zbyt wielu ludzi nie uświadczycie, a plaża będzie należała do Was ! Jedynym minusem tego miejsca jest odległość do względnej cywilizacji. Choć to marny argument zważywszy, że po całym El Nido inaczej jak na skuterze poruszać się nie da lub się nie opłaca. Tuk tuki zdzierają straszne pieniądze, a miejski transport praktycznie nie istnieje. Autobus jeździ raz na jakiś, bliżej nie określony czas a i tak trudno się do niego wcisnąć.

Plaże El Nido najpiękniejsze na świecie !

Lista plaż do zobaczenia krótka nie jest, a i odległości między nimi do najkrótszych nie należą. Każdy poleca inną, swoją ulubioną, a jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje. W kilka dni trudno zobaczyć je wszystkie. Nacpan Beach, Duli Beach i Vanilla Beach to był nasz wybór. Wszystkie cudowne, wyjątkowe i warte zobaczenia. Choć przyznaję że widoki na Vanilla Beach, będą tymi, które na długo zostaną nam w pamięci. Naprawdę, dotychczas nigdy w życiu nie byłam w takim miejscu. Cudowna plaża, krystalicznie czysta, ciepła woda, nieziemskie widoki i brak ludzi. To był raj na ziemi.

Hopping island

To najpopularniejsza atrakcję na całych Filipinach, nie tylko na Palawanie. Można z niej skorzystać nie tylko w El Nido, ale w Puerto Princessa również. Zabawa polega na tym, że cały dzień pływamy od jednej wysepki do drugiej, korzystając z uroku archipelagu. Czytałam, że hopping Island to najlepsza rzecz jaką można przeżyć na Filipinach, a tu w El Nido aż w czterech odsłonach. Do wyboru wersja A, B, C i D. My wybraliśmy wersję C. Cały dzień spędziliśmy na łodzi, skakaliśmy po wyspach, pływaliśmy kajakiem po lagunie i jedliśmy najlepsze owoce morza na Filipinach. Było naprawdę fajnie, ale nie jestem przekonana czy była to najlepsza rzecz jaką przeżyliśmy na archipelagu. Może miałam lekko zaburzony obraz sytuacji, byłam przeziębiona, a na dodatek meduza poparzyła mnie w tyłek. Bolało.


Czy Palawan to najpiękniejsza wyspa na świecie ? Czy zasługuje na to miano ?

Mam mieszane uczucia….. Myślę, że cała wyspa nie zasługuje na to miano, ale jest kilka perełek, jak Vanilla Beach czy Nacpan Beach, którym bez wahania nadałabym miano najpiękniejszych miejsc na świecie.

0 Udostępnień

«

»

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.