Search here...
TOP
Góry Gruzja

Kazbek – co musisz wiedzieć przed wyprawą

Kazbek

Piękny, wolno stojący pięciotysięcznik w Kazbegi. Góra, która ostatnimi czasy cieszy się coraz to większym zainteresowaniem. Nie trzeba jej więc zbytnio przedstawiać. Jeśli jednak nie jesteś górołazem, a twoje nogi zaprowadzą cię kiedyś do Kazbegi, to ten okazały szczyt widoczny z placu w centrum miasta to właśnie Kazbek.

Kazbek

Jak Kazbek stał się polską górą po raz pierwszy

Ten jeden z najwyższych szczytów Kaukazu, stojący na granicy Gruzji i Rosji, stał się już nieco polską górą. Wszystko to za sprawą kilku akcentów. Po pierwsze co roku w bazie Meteo w ramach projektu Bezpieczny Kazbek stacjonują polscy ratownicy. To oni w sezonie dbają o bezpieczeństwo turystów, a wielu zawdzięcza im swoje życie. Będąc tam, warto ich odwiedzić. Nie tylko dlatego, że czegoś potrzebujemy, ale żeby na przykład podzielić się tabliczką czekolady czy dobrym jedzeniem liofilizowanym. Zawsze chętnie przyjmą, nie tylko dla siebie, ale jak mówią ratują tym nieprzygotowanych turystów.

stacja Meteo

Po raz drugi

Kazbek to też góra ze sporą dawką historii o naszych rodakach. Niestety mało chwalebną. Choć ponoć Rosjanie i Ukraińcy są lepsi, to my też nie mamy się czym chwalić. Sama byłam świadkiem rozmowy jak to ludzie, którzy w życiu czekana w ręku nie trzymali stwierdzili, że poradzą  sobie bez przewodnika. W taki oto sposób doczekaliśmy się w drodze na Kazbek tabliczek z napisem (w języku polskim) „Kazbek nie lubi singli, zwiąż się liną”. Nie mówiąc już o sporej ilości tablic upamiętniających śmierć naszych rodaków czy informacji o ich zaginięciu.

Co musisz wiedzieć idąc na Kazbek ?

Opisywany jest, jako jeden z najłatwiejszych pięciotysięczników i faktycznie stanowi łakomy kąsek. Wielu stawia sobie go za wakacyjny cel, po przeżyciach w Tatrach czy Alpach. Jaka jest różnica ? Znacząca. Po pierwsze to jest pięciotysięcznik ! Jeśli nigdy nie byłeś na takiej wysokości i nie masz doświadczenia, to jest to równoznaczne z tym, że nie masz bladego pojęcia jak zachowa się twój organizm na takiej wysokości i czy przypadkiem nie dopadnie cię choroba wysokościowa. Po drugie zdobycie szczytu wiąże się z przejściem przez lodowiec, w którym przykryte szczelnie śniegiem szczeliny tylko czyhają na śmiałków. Po trzecie szczyt zdobywa się nocą, trzeba znać więc drogę i nie liczyć na to, że inni będą szli to wskażą drogę.

Słyszałeś o mordorze ?

Ta nazwa to nie mój wymysł. W 2018 roku, kiedy zdobywaliśmy Kazbek, stacjonujący w bazie Meteo ratownicy, tak nazwali 30-metrową, pionową ścianę w drodze na szczyt. Cudowne globalne ocieplenie powoduje, że Kazbek jak wiele innych gór topi się, Dochodzi, więc do różnych dziwnych zdarzeń. My na własne oczy widzieliśmy, jak oderwała się skała wielkości naczepy tira.

droga na Kazbek – lodowiec

Nie bądź jeleń, idź z przewodnikiem

Jeśli więc, powyższe informacje powodują, że pojawiają się w głowie pewne wątpliwości. Do tego nie jesteś przekonany czy masz odpowiednie doświadczenie, nie wiesz jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia, nie ryzykuj. Parę groszy nie jest warte życia i zdrowia. Idź z przewodnikiem. Taka też była nasza decyzja. Na Kazbek wchodziliśmy z przewodnikiem Jabą z Mountain Freaks. Jednym słowem pełen profesjonalizm, godny polecenia.

Przebieg naszej wyprawa na Kazbek

  • przejazd samochodem z Kazbegi do Cerkwi Trójcy Świętej ( około 30 min.)
  • trekking do stacji Meteo ( 7-8 godz.) nocleg
  • dzień aklimatyzacyjny, trekking do kapliczki na wysokości 3900 m.n.p.m powrót do stacji Meteo – nocleg
  • atak szczytowy i zejście do Kazbegi

kapliczka w dniu aklimatyzacji

 

droga na szczyt – Kazbek

Jest to jednak opcja bardzo intensywna. Przy normalnym przebiegu wyprawy powinny być jeszcze dwa noclegi: w okolicach przełęczy Arsza, w drodze do stacji Meteo oraz po zdobyciu szczytu, również w stacji Meteo. My mieliśmy nieodpartą potrzebę napicia się piwa i zakosztowania gruzińskich specjałów,(o tym czego musisz spróbować będąc w Gruzji przeczytasz tu) i po ataku szczytowym zeszliśmy do miasta.

szczyt Kazbek

Kazbek

36 Udostępnień

«

»

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.