Search here...
TOP
Boliwia Kraje Podróże

Jezioro Titicaca – atrakcje Copacabany

Jezioro Titicaca – atrakcje

Titicaca to jezioro leżące na terenie Peru i Boliwii na wysokości 3812 m.n.p.m. Ze względu na fakt, iż jest najwyżej położonym, użytkowym jeziorem na świecie, co roku przyciąga całkiem sporą ilość turystów. Czy to, że jest najwyżej położone i największe w Ameryce Południowej to jedyna rzecz na jaką możemy tu liczyć ? Zdecydowanie nie ! Co więc może spotkać nas w Copacabanie i jakie atrakcje są nad jeziorem Titicaca ?

Najważniejsza atrakcja nad jeziorem Titicaca

Na głównym placu Plaza 2 de Febrero w Copacabanie znajduje się jedno z najważniejszych, katolickich sanktuariów maryjnych w całej Ameryce Łacińskiej. Matki Boskiej Gromnicznej. Zgodnie ze zwyczajem przybywający pielgrzymi ozdabiają figurę najcenniejszymi darami. Nigdy nie odwracają się do wizerunku Maryi plecami, wychodzą z kościoła tyłem. Przechadzając się dalej po zakamarkach kościoła można natrafić na kaplicę, w której znajdują się wszystkie (bądź prawie wszystkie) figury, obrazy patronek z najważniejszych zakątków świata. Jakie było nasze zaskoczenie, gdy zobaczyliśmy piękny, okazały obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z podpisem Polonia.

 

obraz w kaplicy w Copacabanie

O święceniach nad jeziorem Titicaca czyli atrakcja sama w sobie

Katedra w stylu mauretańskim w Copacabanie przyciąga również z innego powodu. Codziennie około godziny 10:00 i 14:00 na placu przed katedrą odbywają się święcenia samochodów. Sprawa jest naprawdę poważna, gdyż ze względu na bliskość granicy ściągają tu wierni z Peru, Boliwii, a i ponoć z całej Ameryki Łacińskiej. Codziennie więc tworzą się gigantyczne kolejki, bo każdy chce poświęcić swój nowy nabytek. Samochody osobowe, autobusy, nowe, używane, nie ma znaczenia kto co nabył, wszyscy chcą się dostać pod bramy katedry. Długie oczekiwanie w kolejce nie jest jednak bezproduktywne, ponieważ każdy ma czas by ozdobić swój pojazd. Pomysłów nie brakuje, ozdoby oczywiście można kupić na placu, im bardziej pstrokato tym lepiej. Później pozostaje już tylko czekać na poświęcenie, które ponoć odbywa się za pomocą szampana a nie wody święconej.

święcenie samochodów – atrakcje nad jeziorem Titicaca w Copacabanie

stragany przed katedrą w Copacabanie

 Titicaca i kolejne atrakcje na Cerro Calvario

Nad brzegiem jeziora, wznosi się skaliste wzgórze, z którego co chwila rozchodzą się dźwięki wyrzucanych petard.  Z dużą dozą ciekawości spoglądaliśmy na szczyt, aż doszliśmy do wniosku, że trzeba to sprawdzić. Na Cerro Calvario prowadzą dwie drogi: wzdłuż drogi krzyżowej od głównego wejścia, bądź na przełaj przez skałki. Druga droga gwarantuje przepiękne widoki na jezioro. Na szczycie Calvarii poza wszech panującym odpustem, można przyjrzeć się niecodziennym obrzędom. Niestety do dziś nie wiem czego dotyczą, ale całość wygląda dość zabawnie. Starszy pan pochylając się nad zgromadzonymi przy użyciu rekwizytów wypowiada ciąg słów. Następnie rozkłada konfetti, częstuje piwem (sam też trochę łyknie). Całość kilkuminutowego obrzędu kończy się wystrzałem petard ( stąd te wystrzały, słyszalne w centrum miasteczka). Zgromadzeni klaszczą, przytulają się, dziękują i z uśmiechem na twarzy wręczają prowadzącemu plik pieniędzy.

 

w tym miejscu odbywają się obrzędy- Cerro Calvario

To tu narodziło się słońce – Isla del Sol

Dość już o tych obrzędach, czas na legendy i wierzenia Inków czyli kolejne ważne miejsce na mapie Copacabany. Isla del Sol – wyspa oddalona o około półtorej godziny drogi łodzią od centrum Copacabany, jest miejscem historycznym i bardzo ważnym. Jak głosi legenda to tu narodziło się słońce. A dokładniej mówiąc, to tu narodził się czczony przez Inków bóg słońca. Wyspa ma do zaoferowania piękne widoki i inkaskie zabytki, ale niestety jest pewien problem. Od pewnego czasu na wyspie trwa konflikt i większa jej część jest zamknięta i niedostępna dla turystów. Takiej informacji niestety nie podaje żadna agencja turystyczna w mieście.

Złów sobie rybę na obiad – atrakcje nad jeziorem w Playas Blancas

To jest miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić, a mało kto o nim wie. O niecałą godzinkę drogi (na piechotę, taksówką za 20 BOB jesteśmy tam w 15 min.) od centrum Copacabany znajduje się pływająca wyspa Playas Blancas. To cudowne, spokojne miejsce, z najładniejszymi widokami  na jezioro oferuje nam coś jeszcze. Najświeższą rybą na świecie. Możemy wybrać sobie sami, pan nam złowi i zaserwuje wraz z frytkami i surówką, za śmieszne pieniądze. Celebrowaliśmy ten moment, mocząc nogi w Titicace. Był to jeden z najfajniejszych momentów podczas całego pobytu w Copacabanie.

O tym wszystkim….

Copacabana, Puno, jezioro Titicaca, to bardzo turystyczne miejsca. Pełne ludzi z całego świata, poszukujących kurczowo czynnego bankomatu. Tak, to też musicie wiedzieć o Copacabanie. Tu płaci się tylko gotówką, ponieważ za płatność kartą doliczają prowizję, bądź w ogóle płacić kartą nie można. W miasteczku są może 3 bankomaty, które z reguły są puste.

Copacabana

To tu też spotkaliśmy się z najbardziej nieprzyjaznymi sprzedawcami pamiątek w całej Boliwii. Ani negocjować, ani nawet rozmawiać nie chcieli. W naszym odczuciu raczej jezioro Titicaca do czołówki najfajniejszych miejsc takich jak np. La Paz w Ameryce Południowej należeć nie będzie, ale trzeba przyznać, że niektóre atrakcje mają naprawdę fajne.

 

0 Udostępnień

«

»

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.